poniedziałek, 23 maja 2011

Łazienkowe transformacje


             Chyba każdy z nas marzy o oryginalnej i ekskluzywnej łazience, tym bardziej, że na rynku pojawia się coraz więcej propozycji nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań. Jak w tym natłoku produktów znaleźć coś odpowiedniego dla swojej łazienki? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

            Wciąż zmieniające się trendy na rynku wyposażenia łazienek wymuszają na nas jego nieustanną obserwację, zwłaszcza kiedy znajdujemy się na etapie planowania łazienki w swoim domu. Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, jaką transformację przechodzą teraz poczciwe, niegdyś wyłącznie ceramiczne umywalki.
            Nie tylko ceramiczna, ale także szklana, a nawet drewniana. Taka jest dzisiejsza umywalka, o której mówi się, że w łazience jest najważniejsza po wannie. Często określana mianem kosmetycznego centrum dowodzenia ma teraz zdobić łazienkę i nadawać jej charakteru. Nie może pozostać niezauważona.
            Większość umywalek przytwierdzana jest do ściany lub ścianki montażowej. Wciąż rośnie jednak liczba nowych rozwiązań, wśród których możemy wyodrębnić trzy grupy umywalek: tradycyjne, meblowe i blatowe. Tradycyjne umywalki wiszą przy ścianie osłonięte postumentem, półpostumentem lub wyposażone są w ozdobny syfon. Miejsca pod spodem nie da się zagospodarować. Umywalki meblowe przymocowane są do ściany. Pod tak usytuowaną umywalką wiesza się lub ustawia dopasowaną do jej kształtu szafkę lub stelaż (regalik). Miejsce pod spodem jest idealnym schowkiem. Wśród umywalek blatowych możemy wyróżnić umywalki nablatowe stawiane na blacie, wpuszczane w blat, podblatowe oraz półblatowe.
            Wśród materiałów, z których wykonywane są dzisiejsze umywalki znajdziemy na pewno białą ceramikę - niezaprzeczalna królową łazienkowych sprzętów, która ceniona jest głównie za trwałość, estetykę i łatwość czyszczenia. Furorę wśród umywalkowych materiałów robi ostatnio specjalistyczne szkło oraz drewno - szczególnie efektowne z pięknie wyeksponowanymi słojami. Wymaga ono jednak konserwacji i ostrożnego mycia. Coraz popularniejsze stają się także umywalki z marmuru, stali nierdzewnej i konglomeratów, kompozytów.
            W przypadku umywalek wygląd to nie wszystko. Istotne są także wymiary. Najczęściej spotykane umywalki posiadają szerokość Pd 40 do 70cm. Mocowane są przeważnie na wysokości 85cm nad podłogą. Ale to, jakie umywalki są najbardziej praktyczne, zależy od wielkości łazienki oraz jej kształtu. Do małych pomieszczeń najlepsze będą umywalki nieduże (ok. 40cm szerokości) i narożne, które świetnie wykorzystują wszelkie problematyczne, trudne do zagospodarowania miejsca. Dobrze sprawdzą się również niewielkie umywalki nablatowe albo wpuszczane w blat, pod którym można urządzić schowek na akcesoria łazienkowe czy środki czystości. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, zwłaszcza gdy w łazience brakuje miejsca na jakiekolwiek meble. Z kolei w dużej lub mniejszej łazience, ale mieszczącej się tuż przy sypialni, warto pomyśleć o zainstalowaniu większej umywalki podwójnej lub dwóch mniejszych – najlepiej jedną obok drugiej.
            Zdecydowana większość osób jest jednak właścicielem niewielkich łazienek i często boryka się z problemem ich wyposażenia. W pomieszczeniach o takim niedużym metrażu idealnym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa. Wspominamy tu o nich dlatego, że - podobnie, jak umywalki, przechodzą wielką transformację.    
            Kabina prysznicowa to dobry wybór dla osób, które żyją w nieustannym pędzie. Wielu ludzi uważa, że należyty relaks jest w stanie zapewnić jedynie wanna. Ale teraz takie przekonanie to nic bardziej mylnego. Dzisiejsze kabiny prysznicowe wyposażone są nie tylko w hydromasaż. Dzięki nim możemy stosować aromaterapię, dźwiękoterapię, światłoterapię i termoterapię, czyli to czego nie jest w stanie zapewnić nam niejedna wanna.
            Wśród gotowych kabin przeważają modele w dwóch wielkościach: o boku 80 lub 90cm, mniejsze (70cm) i większe (100-110cm) są rzadko spotykane. Kabiny narożne mają zwykle podstawę w kształcie ćwierćkoła, kwadratu lub pięciokąta, a przyścienne - prostokąta lub półokrągłą.
            Drzwi i ścianki kabin prysznicowych produkowane są z hartowanego szkła lub z tworzywa sztucznego. Mogą być przezroczyste, matowe, z nadrukiem. Powierzchnia drzwi i ścianek jest przez wielu producentów zabezpieczana specjalną powłoką minimalizującą osadzanie się kamienia.
            Standardowym materiałem, z którego wykonywane są brodziki prysznicowe jest odporny na uderzenia, lekki i dźwiękochłonny akryl - czasem wzmocniony mieszanką włókna szklanego i żywicy. Do wyboru mamy ponadto brodziki ceramiczne i kamienne, znacznie jednak droższe od akrylowych.
            Jak widzimy możliwości jest wiele. Dla wszystkich tych, którzy nie mają pomysłu na ciekawą, inną niż wszystkie umywalkę, stworzyliśmy poniższą galerię.












































 










2 komentarze: